چراغ های بی فروغ / شروود اندرسن

cheragh-haye-bi-forogh

 

 

 

 

 

 

این  کتاب ترجمه مشترکی است از من و رضا ستوده و در واقع منتخبی ست از بهترین داستان های شروود اندرسن.
چراغ های بی فروغ در سال ۱۳۹۴ توسط نشر نگاه منتشر شده است.

 

مختصری درباره‌ شروود اندرسن :

شروود اندرسن، پدر داستان نویسی مدرن آمریکا،  در ۱۳ سپتامبر ۱۸۷۶ در کامدن اوهایو، متولد شد و در شهر کلایداز همین ایالت که محل وقوع بسیاری از داستان‌های اوست رشد کرد.

بعد از شرکت در جنگ اسپانیا و آمریکا در شیکاگو به عنوان نسخه‌نویس یک شرکت تبلیغاتی کاری دست و پا کرد و در سال ۱۹۰۴ با کرنلیا لین ازدواج کرده و صاحب سه فرزند شد. آنگاه پس از سپری کردن دورانی دشوار همراه با مشکلات مالی و خانوادگی به شیکاگو رفت. تمام وقت خود را صرف نوشتن کرد و در عرض هشت سال تعدادی از نوشته‌هایش را منتشر کرد که پسر ویندی‌مک فارسن[۵] (۱۹۱۶) ، مردان پیاده نظام[۶] (۱۹۱۷) ، سفید بینوا[۷]، (۱۹۲۰) داستان‌های به هم پیوسته  واینزبرگ اوهایو[۸] و مجموعه داستانی به نام پیروزی تخم مرغ[۹] (۱۹۲۱) را شامل می‌شد.

در سال ۱۹۲۲ با تنسی میچل ازدواج و در همین سال شیکاگو را ترک کرد و در شهرهای مختلفی از جمله نیویورک و نوادا اقامت گزید.

وی پس از جدا شدن از تنسی با الیزابت پارل ازدواج کرد وهمراه او  به نیوارلئان رفت. در این دوران  دو  رمان به نام‌های ازدواج های فراوان[۱۲] و خنده تلخ[۱۳] منتشر کرد.

در تابستان ۱۹۲۵ اندرسن برای تعطیلات به تروتدیل اوهایو رفت. آن منطقه را دلپذیر یافت؛ زمینی در کنار رود ریپشین خرید، خانه ای ساخت و نام همین رود را بر خانه اش گذاشت.

در پاییز ۱۹۲۷ انتشارات ماریون را در ویرجینیا خرید و سردبیر روزنامه‌ای در همین شهر شد. او و همسرش در اواخر سال ۱۹۲۸ از هم جدا شدند و یک سال بعد، او عاشق زنی به نام النور کاپن‌هوور از اهالی ماریون شد و تحت تاثیر او بود که سفری طولانی را در جنوب آمریکا آغاز کرد و به مطالعه شرایط سخت زندگی کارگران آن مناطق پرداخت.

این آخرین ازدواج اندرسون موفقیت آمیز بود!  در دهه ۱۹۳۰ او دو رمان فراتر از آرزو[۱۸] و کیت براندن [۱۹] و آخرین مجموعه  داستانش را به نام مرگ در جنگل[۲۰] منتشر کرد.

معمولا خانواده اندرسن تابستان را در ریپشن می‌گذراندند و بقیه سال را مرتب در سفر بودند. در یکی از همین سفرها به آمریکای جنوبی بود که شروود اندرسن به بیماری سختی مبتلا شد و در هشتم مارچ ۱۹۴۱ در شهر کلن پاناما درگذشت.

امروز اندرسن را پدر داستان نویسی مدرن آمریکا می‌دانند. او الهام بخش  بزرگان ادبیات نیمه اول قرن بیستم آمریکا همچون  ارنست همینگوی، ویلیام فاکنر، جان اشتاین بک و هنری میلر بوده است. شروود اندرسن مدتی در نیواورلئان با فاکنر زندگی کرد و همراه او به تمام محله های این منطقه سرک کشید. مدتی نیز با همینگوی در شیکاگو زندگی کرد. همینگوی خود را از پیروان او می‌دانست.

اندرسن هیچگاه شور وشوقش را برای زندگی از دست نداد. بر سنگ مزارش نوشته شده است: زندگی ماجرای بزرگی است.

 

 

[۵] Windy Mc Phearson’s son

[۶]Marching Men

[۷] Poor White

[۸] Winesburg Ohio

[۹] The Triumph of the egg

[۱۲] Many Marriages

[۱۳] Dark Laughter

[۱۸] Beyond Desire

[۱۹] Kate Brandon

[۲۰] Death in the woods

 

 

 

پاسخ دهید